گیش ماهیان

 

 

گیش ماهیان خانواده گیش ماهیان به انگلیسی:carangidea از لحاظ اکولوژی و اقتصادی دارای اهمیت می‌ باشند و از طرفی گستره بزرگی از گونه‌های گوناگون را تشکیل می‌دهند. در جهان ۱۴۰ گونه شناخته شده‌است و همگی آبزی هستند و طبق تحقیقاتی که در بررسی این خانواده‌ها بعمل آمده‌است، این خانواده دارای ۴ زیر خانواده می‌باشند که عبارتند از: Carangini , Naucratini, Trachionotini ,Scomberoidini. در پژوهش های انجام شده تعداد گونه‌های این خانواده ۴۵ گونه معرفی شده‌است. همواره رده بندی گونه‌های این خانواده با مشکلاتی همراه بوده‌است که دلیل آن طیف بزرگ ویژگی های این خانواده می‌باشد. بیشتر گونه‌ها به ویژه افراد جوان در مصب‌ها و آب‌های لب شور یافت شده و بعضی نیز اقیانوسی بوده و دور از ساحل زندگی می‌کنند. این خانواده شکارچی و گوشتخوار می‌باشد. و از سخت پوستان و ماهی ها تغذیه می‌کنند.

بدن آنها متفاوت است از دوکی تا بدنی از دو طرف فشرده دارای دو باله پشتی هستند که ممکن است خار دار باشد و باله پشتی دوم بدون خار باشد. باله مخرجی تا ساقه دمی ادامه می‌یابد در ابتدای باله مخرجی دو خار دیده می‌شود. خط جانبی کامل است. دهان ابتدایی است همگی تخم گذار هستند و همچنین همگی گوشتخوار هستند و گروهی زندگی می کنند.

بررسی مرفولوژیک و مریستیک به کمک نمودارهای همبستگی بر روی جنس‌ های حلوا سیاه (Parastromateus) (۹۶ نمونه)، گیش شکم شیاری (Atropus) (۶۷ نمونه)، گیش میگویی (Alepes) (۷۰ نمونه)، سارم (Scomberoides) (۶۹ نمونه)، گیش ریز (Caranx) (۶۲ نمونه)، گیش خال سفید (Carangoides) (۱۰۴ نمونه) و پرستو هندی (Trachionotus) (۶۷ نمونه)، در محدوده زمانی اسفند ماه ۱۳۸۲ تا اواخر بهمن ماه ۱۳۸۳ که بوسیله تور ترال کف کشتی‌ ها فردوسی ۱ و لاور ۲ در خلیج فارس جمع آوری گردید، انجام گرفت. نتایج نشان داد که نمونه‌ها از هم جدا و متعلق به هفت جنس مختلف می‌باشند و جنس حلوا سیاه بطور یقین در این خانواده قرار دارد و رابطه خویشاوندی خود را با این خانواده حفظ نموده‌است.

معرفی برخی از گونه‌های این خانواده:

 

/ 0 نظر / 68 بازدید